Dlaczego warto zapisać dziecko na zapasy? Co jest potrzebne na trening zapaśniczy?

Dlaczego warto zapisać dziecko na zapasy? Co jest potrzebne na trening zapaśniczy?

Zapasy to dyscyplina, która powoli zyskuje na popularności, również wśród najmłodszych. Trenowanie jej od wczesnych lat kształtuje charakter, uczy pokory i wzmacnia ciało. Nie trzeba mieć przy tym specjalnych umiejętności, by rozpocząć przygodę z zapasami. Dlaczego warto to zrobić? Jak przygotować dziecko do treningów zapaśniczych?

Trening zapaśniczy dla dzieci – co się przyda?

W porównaniu do innych dyscyplin sportowych zapasy nie wymagają dużego i kosztownego przygotowania. Od czego musisz zacząć? Od skompletowania wyposażenia. Wybierz buty zapaśnicze dla dzieci w specjalistycznym sklepie, to niezbędny element każdego treningu. Profesjonalne obuwie, zwane też zapaśniczkami, różnią się od tradycyjnych modeli sportowych. Mają wyższe cholewki, które chronią kostki, są elastyczne, mobilne, doskonale przylegają do stóp. Buty zapaśnicze dla dzieci zapewniają świetną przyczepność do maty, a przy tym zapewniają lepsze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Jeżeli chodzi o ubranie, na pierwszych treningach wystarczający będzie zwykły strój sportowy, czyli koszulka i spodenki. Jeśli jednak dziecko będzie chciało trenować na poważnie i brać udział w zawodach, wówczas przyda się trykot zapaśniczy dziecięcy, czyli dopasowany, jednoczęściowy strój będący połączeniem elastycznej bokserki ze spodenkami.

Zapasy dla dzieci – dobry trener to podstawa

Chcąc zapisać dziecko na treningi zapaśnicze, warto poszukać specjalnych szkół, które nauczą dziecko tego sportu od podstaw. Ogromną rolę w przekazywaniu wiedzy, ale i pasji do tej dyscypliny odgrywa trener. To on mobilizuje dziecko do ćwiczeń i kształtuje w nim postawę wojownika, nawet wśród najmłodszych. Według specjalistów najlepszy wiek na rozpoczęcie treningów zapaśniczych to 7-9 lat, chociaż tak naprawdę nigdy nie jest za późno, żeby uprawiać sport.

Zapasy dla dzieci – dlaczego warto?

Zapasy mają mnóstwo zalet, które przemawiają ze tym, żeby trenować ten sport od najmłodszych lat. Są ogólnorozwojowe, wzmacniają ciało, sprawiają, że staje się ono bardziej elastyczne, ale nie tylko. Rozwija się motoryka dziecka, poprawia się kondycja, nie brakuje też korzyści dla psychiki. Dziecko nabiera pewności siebie, kształtuje w sobie charakter wojownika, ale też uczy się pokory i szacunku wobec przeciwnika. Dodatkowo zapasy to sport, który wymaga dużej samodyscypliny, skupienia i ciężkiej pracy, co przekłada się na zachowanie dziecka nie tylko na macie.

Ponadto zapasy to dyscyplina, która nie jest zbytnio niebezpieczna czy ryzykowna. Kontuzje zdarzają się rzadko. Podczas treningów nie stosuje się żadnych uderzeń, podduszeń czy dźwigni. Wszystkie ćwiczenia są dokładnie tłumaczone przez trenerów i wielokrotnie powtarzane, zatem nie ma co się bać o bezpieczeństwo przyszłych zapaśników, szczególnie że pierwsze zajęcia wśród najmłodszych, odbywają się głównie poprzez zabawę.