Kalendarz wypadania zębów u dzieci

Kalendarz wypadania zębów u dzieci

Zanim wyrosną człowiekowi zęby stałe, z którymi będzie żył do końca życia, o ile nie zepsują się i nie wypadną, pojawiają się zęby mleczne. Jest to uzębienie tymczasowe, wyrastające już u bardzo niewielkich maluchów. Z czasem w dziąsłach rozwijają się zalążki zębów stałych, które wyrastając wypychają zęby mleczne. W jakiej kolejności i w jakim wieku powinny wypadać zęby mleczne? Co zrobić, gdy zauważymy odstępstwo od reguły?

Od jedynki do piątki

Generalnie zęby mleczne wypadają po kolei, to znaczy od jedynki do piątki. Niemniej czasami zdarzają się wyjątki od tej reguły i nie zawsze oznacza to, że stomatolog dziecięcy musi interweniować. Jednak w większości przypadków w pierwszej kolejności dziecko traci dolne jedynki, a następnie dolne dwójki. Ma to miejsce w wieku lat 6-7. Rok lub dwa lata później wypadają po kolei jedynki i dwójki górne. Natomiast w wieku lat 9-10 dziecko traci kły, które również najpierw wypadają na dole, a później u góry.

Ostatnimi pozostałymi zębami mlecznymi są czwórki i piątki. W tym przypadku nie obowiązuje zasada, według której najpierw wypadają zęby dolne. Czwórki i piątki wypadają zwykle po 10. roku życia. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie istnieją zęby mleczne numer 6 i 7. Pojawiają się one dopiero w późniejszym okresie, od razu jako zęby stałe.

Kiedy potrzebny jest stomatolog dziecięcy?

Tak naprawdę każdy maluch powinien znajdować się pod stałą opieką stomatologa dziecięcego. Mleczaki i tak wypadną, jednak nie oznacza to, że nie należy poświęcać im uwagi. Otóż nie powinno się przyspieszać naturalnego procesu wypadania mleczaków, ponieważ mogłoby to doprowadzić do powstania wad zgryzu. Dlatego też trzeba leczyć zęby mleczne. Niestety do wad zgryzu może dojść również pomimo braku ingerencji w naturalny przebieg procesu. Można tego uniknąć, jeżeli stomatolog dziecięcy nadzoruje sytuację i w razie potrzeby w porę interweniuje, poprzez skierowanie małego pacjenta do ortodonty, wdrażającego odpowiednie rozwiązania.

Zapraszamy na wizyty: stomatolog dziecięcy Poznań