Jak wybrać prezent dla dziecka?

Jak wybrać prezent dla dziecka?

W ciągu roku jest kilka okazji, by dać prezent dziecku. Urodziny, imieniny, mikołajki, gwiazdka, Dzień Dziecka – to dni, kiedy każde dziecko wypatruje niespodzianki.

Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka to często trudne zadanie dla dorosłych. Z tym zadaniem muszą zmierzyć się nie tylko rodzice, ale też dziadkowie, rodzice chrzestni, ciocie, wujkowie, przyjaciele rodziny. Wybierając prezent pragniemy, by sprawił on dziecku radość, by służył dziecku przez długi czas, by nie został zbyt szybko rzucony w kąt.

Nie ma uniwersalnej reguły na prezent idealny. Wybór prezentu w dużym stopniu zależy od możliwości finansowych osoby dorosłej oraz od wieku i płci dziecka.

Najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat muszą zdać się na pomysły rodziców, chociaż już około drugiego roku życia łatwiej zorientować się, co sprawi dziecku przyjemność. Maluchy w tym wieku cieszy niemal każdy podarunek. Starsze dzieci są bardziej wybredne, często trzeba się bardziej wysilić, gdyż dzieci mają już swoje upodobania.

Jeżeli chodzi o starsze dzieci, sprawdzoną metodą jest zapytanie dziecka, co chciałoby otrzymać w prezencie. Jeżeli mamy taką  możliwość, warto obserwować dziecko, co sprawia mu największą przyjemność.

Trzeba też zastanowić się, czy dziecko potrzebuje kolejnej zabawki. Może pokój dziecka już wygląda jak składowisko maskotek, samochodzików, piłek, klocków i innych gadżetów. Starajmy się więc zachować rozsądek podczas zakupów.

Przy wyborze prezentów dla starszych dzieci warto uwzględnić temperament dziecka. Czy dziecko jest spokojne, czy potrafi przez pewien czas  skupić się na jednym działaniu, np. na układaniu puzzli czy klocków, na kolorowaniu obrazków, czy może dziecko jest zbyt aktywne i nie potrafi usiedzieć w miejscu. To spora wskazówka dla osób wybierających prezent.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, czy dziecko jest jedynakiem czy posiada rodzeństwo. Jedynak z pewnością ucieszy się z zabawki, którą może bawić się sam. Dzieci, które mają rodzeństwo mogą ucieszyć różnego rodzaju gry pod warunkiem, że rodzeństwo jest w odpowiednim wieku i potrafi w takie gry zagrać. Rodzice nie zawsze znajdują czas, by bawić się z dzieckiem.

Pomysły na prezenty uniwersalne

Pomysłami na uniwersalne i sprawdzające się w większości przypadków prezenty są książki, drewniane zabawki, gry edukacyjne, karty prezentowe, bilety do kina lub wesołego miasteczka, ubrania, pod warunkiem, że utrafimy w gust dziecka i jego rodziców.