Dlaczego kosmetyki dla dzieci mają inny skład? Co powinny zawierać, a czego nie?

Dlaczego kosmetyki dla dzieci mają inny skład? Co powinny zawierać, a czego nie?

Najlepiej, kiedy kosmetyki dla dzieci są organiczne, hipoalergiczne i naturalne. Zwłaszcza jeśli chodzi o skórę maluszków. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a część preparatów dla najmłodszych ma dodatkowe składniki nawilżające, czy natłuszczające, które pielęgnują skórę. Które produkty będą spełniały te wymagania?

Najważniejsze podczas wyboru produktów dla dzieci jest to, by nie zawierały składników drażniących. Naruszają one naturalną barierę ochronną skóry i wywołują alergie o różnym natężeniu. Czasem rodzice dopatrują się przyczyn podrażnień we wprowadzanych do diety produktach spożywczych, czy w sierści zwierząt, tymczasem wystarczy zmienić kosmetyki dla dzieci na coś innego, by pozbyć się kłopotów.

Dlaczego skóra dziecka tak łatwo ulega podrażnieniom?

Kluczem do zrozumienia przyczyn występujących alergii, jest znajomość różnić między skórą dziecka a dorosłego. Skóra dziecka jest bardzo cienka, traci się przez nią dużo wody ustrojowej. Właśnie przez budowę skóry maluchy są też narażone na wychłodzenie, przegrzanie i wchłanianie tego, co znajduje się na powierzchni skóry. Oznacza to, że nakładając na skórę niemowlaka lub małego dziecka leki, lub kosmetyki związki, jakie się w nich znajdują, wnikają do organizmu. Przez niewykształconą jeszcze dobrą barierę naskórkową i cienki naskórek, łatwiej o uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że potrzebna jest specjalna pielęgnacja. Kosmetyki dla dzieci są przygotowane z myślą o dzieciach poniżej 3 roku życia, a ich skład jest dużo delikatniejszy niż w zwykłych produktach.

Co powinny mieć w składzie kosmetyki dla dzieci?

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnią kosmetyki dla dzieci, jest wzmacnianie bariery ochronnej skóry, zmniejszanie podrażnień i nawilżanie. W trakcie robienia zakupów powinno się zwrócić uwagę na to, co jest w składzie. Ważne jest to, czego w kosmetyku być nie może, a co musi się znaleźć. Na pewno na liście składników zakazanych są garbniki, parabeny, konserwanty, substancje drażniące, alkohol, barwniki i substancje zapachowe.

Jest też szereg składników, których obecność czyni kosmetyki dla dzieci doskonałymi preparatami pielęgnującymi. Jest to m.in. niwelujący podrażnienia i kojący Panthenol. W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie preparatu, mogą się pojawiać też inne związki. Przykładowo w kosmetykach na odparzenia zawsze występuje tlenek cynku.

Które kosmetyki kupić?

Jeszcze zanim wybierzemy się na zakupy do drogerii, warto pomyśleć, co tak naprawdę jest potrzebne. Skóra dziecka musi być dobrze nawilżona i chroniona, ale nie można z tym przesadzać i codziennie kilkukrotnie smarować. Tak częste stosowanie kosmetyków też nie jest korzystne dla skóry. To, co powinno lub może być przydatne podczas pielęgnacji niemowlaka i małego dziecka, to specjalnie skomponowana oliwka dla dzieci, mydło o łagodnej formule, mleczku lub krem do buzi i ciała. Jeśli pojawiają się podrażnienia, przydatny jest puder lub krem na odparzenia.