Matura z wiedzy o społeczeństwie – jak się do niej przygotować?

Matura z wiedzy o społeczeństwie – jak się do niej przygotować?

Wiedza o społeczeństwie jest jednym z przedmiotów, które można rozszerzyć na egzaminie dojrzałości, czyli maturze. Jest to przedmiot humanistyczny, najczęściej wybierany w przypadku kierunków takich jak wszelkiego rodzaju społeczne, polityczne, przykładowo dziennikarstwo czy prawo. Nie jest to łatwy orzech do zgryzienia, a przygotowywać trzeba się naprawdę systematycznie. Egzamin składa się z około trzydziestu pytań, z czego jedna część to pytania otwarte, a druga to pytania zamknięte. Na maturze pojawia się dłuższa wypowiedź pisemna, w której uczeń musi wykazać się zdobytą na przestrzeni lat wiedzą. Na napisanie całości uczniowie mają aż trzy godziny. Sprawdź, jak przygotować się do matury z wiedzy o społeczeństwie, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

Bądź w centrum wiadomości

Szczególnie istotne do nauki na maturę z wiedzy o społeczeństwie jest otaczanie się wiadomościami. Staraj się być w samym ich centrum. Czytaj gazety czy artykuły związane z sytuacją, mającą miejsce nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Oglądaj wiadomości, słuchaj radia, to wszystko może Ci przynieść ogromne korzyści, będziesz na bieżąco z potrzebnymi Ci informacjami. Staraj się, aby zaczęło to być w Twoim obszarze zainteresować, gdyż z pewnością ułatwi Ci to przyswajanie materiału oraz naukę do matury z tego przedmiotu.

Rozwiązuj arkusze maturalne

Dobrym sposobem na przygotowanie się do każdej matury, w tym tej z wiedzy o społeczeństwie jest wykonywanie arkuszy maturalnych z ubiegłych lat, w internecie można je znaleźć bez problemu. Dzięki temu można poznać schematy oraz nauczyć się wielu nowych zagadnień, jak i utrwalić zdobytą już wiedzę. Poza tym zakupić można przykładowe arkusze maturalne z różnych wydawnictw takich jak Nowa Era. 

Zwróć uwagę na wymagania egzaminacyjne

Każdego roku można znaleźć szczegółowe wymagania egzaminacyjne z każdego przedmiotu maturalnego. Warto jest dokładnie się z nich przygotować, stworzyć sobie notatki, nie każdy temat omawiany w szkole będzie Ci potrzebny. Co więcej są takie, których Twój nauczyciel być może nie zdążył omówić, dlatego dobrze jest się z nimi zapoznać.

Zaplanuj swoją naukę

Podczas nauki najważniejszy jest szczegółowy plan. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przyswoić wszystkie niezbędne informacje oraz nie zmarnujesz czasu. Uporządkuj zagadnienia od najłatwiejszych do najtrudniejszych i tym drugim poświęć szczególną ilość uwagi. Dobrze jest korzystać z notatek, stworzonych na przestrzeni lat, w nich znajdą się najważniejsze informacje, podane przez nauczyciela. Oprócz tego warto zagłębić się w materiał z podręczników do liceum z wiedzy o społeczeństwie. Pamiętaj, aby podczas nauki znaleźć czas na odpoczynek, by wydawała się ona mniej nużąca. Istotnym jest również to, żeby spożywać regularne, zdrowe posiłki obwite w witaminy oraz by się nawadniać. Organizm musi być gotowy na to, abyś zdobył jak najwięcej wiedzy.