Nauka tabliczki mnożenia, która z pozoru wydaje się trudna, wcale nie musi przychodzić dziecku z problemami. Aby pomóc naszej pociesze przyswoić tę elementarną wiedzę, najlepiej wykorzystać metody, które nam w tym pomogą. Najefektywniejszym sposobem jest oczywiście nauka przez zabawę.
Z tabliczką mnożenia powinniśmy zapoznawać dziecko już od najmłodszych lat. Początkowo przyswajana jest wiedza dotycząca liczenia, dodawania oraz odejmowania, a dopiero później mnożenia. Aby dziecko nie miało z tym większych trudności, powinno dobrze opanować wcześniejsze umiejętności.
Tabliczka mnożenia dla dzieci
Ucząc dziecko tabliczki mnożenia, powinniśmy mu wpoić pewne podstawowe zasady, którymi rządzi się matematyka i mnożenie. Po pierwsze, każda liczba, która jest mnożona przez 1, daje dokładnie tą samą liczę. Po drugie, jakakolwiek liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0. Po trzecie, podczas mnożenia przez 10 wystarczy do liczby mnożonej dodać 0 na końcu. Po czwarte, podczas mnożenia przez 9 suma cyfr z wyniku zawsze daje 9 (przykład: 9×4=36; 3+6=9). Mnożenie przez 9 można także wykonywać za pomocą „sztuczki” na palcach dłoni. Dla przykładu wykonujemy działanie 9×5. Wystawiamy przed siebie dłonie z wszystkimi rozpostartymi palcami. Jako, iż 9 mnożymy przez 5, to zaginamy piąty, licząc od lewej, palec. Liczba palców przed zagięciem to dziesiątki, za to zaś jedności, czyli 4 i 5, co daje wynik 45.
Nauka tabliczki mnożenia na wesoło
Dziecko może również uczyć się tabliczki mnożenia podczas zabawy. W sklepach dostępne są różnorodne gry edukacyjne i zadania matematyczne dla dzieci, które to ułatwiają. W domu również można samodzielnie lub wraz z dzieckiem przygotować pomoce naukowe. Na przykład na kartonikach z jednej strony napisać działanie mnożenia (2×9), a na odwrocie wynik (18). Początkowo najlepiej zacząć od prostych przykładów, a następnie wprowadzać trudniejsze.
Naukę tabliczki mnożenia mogą również umilić rymowanki. Dzieci lubią wierszyki, tym bardziej te, które się rymują. Istnieją gotowe rymowanki o tabliczce mnożenia, które można znaleźć na Internecie. Możecie wraz z dzieckiem wymyślić swoje własne wierszyki, które uczynią przyswajanie wiedzy o mnożeniu przyjemniejszym. Oto przykładowe rymowanki:
- Siedem szóstek? Co z wynikiem? To czterdzieści dwa pewnikiem!
- Siedem trójek, chwytaj kredę – daje nam dwadzieścia jeden!
- Siedem szóstek zaś królewno to czterdzieści dwa na pewno!
Dostępne są również edukacyjne gry komputerowe, które pomagają w nauce wykonywania działań. Jeżeli więc już nasze dziecko siedzi przed komputerem, niech spożytkuje ten czas na przyswajaniu wiedzy – między innymi z zakresu tabliczki mnożenia. Na Internecie dostępne są także filmiki, z których możemy poznać ciekawe sposoby na naukę tabliczki mnożenia. Najczęściej potrzeba nam do tego tylko palców u dłoni .