Nauka tabliczki mnożenia

Nauka tabliczki mnożenia, która z pozoru wydaje się trudna, wcale nie musi przychodzić dziecku z problemami. Aby pomóc naszej pociesze przyswoić tę elementarną wiedzę, najlepiej wykorzystać metody, które nam w tym pomogą. Najefektywniejszym sposobem jest oczywiście nauka przez zabawę.

Z tabliczką mnożenia powinniśmy zapoznawać dziecko już od najmłodszych lat. Początkowo przyswajana jest wiedza dotycząca liczenia, dodawania oraz odejmowania, a dopiero później mnożenia. Aby dziecko nie miało z tym większych trudności, powinno dobrze opanować wcześniejsze umiejętności.

Tabliczka mnożenia dla dzieci

Ucząc dziecko tabliczki mnożenia, powinniśmy mu wpoić pewne podstawowe zasady, którymi rządzi się matematyka i mnożenie. Po pierwsze, każda liczba, która jest mnożona przez 1, daje dokładnie tą samą liczę. Po drugie, jakakolwiek liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0. Po trzecie, podczas mnożenia przez 10 wystarczy do liczby mnożonej dodać 0 na końcu. Po czwarte, podczas mnożenia przez 9 suma cyfr z wyniku zawsze daje 9 (przykład: 9×4=36; 3+6=9). Mnożenie przez 9 można także wykonywać za pomocą „sztuczki” na palcach dłoni. Dla przykładu wykonujemy działanie 9×5. Wystawiamy przed siebie dłonie z wszystkimi rozpostartymi palcami. Jako, iż 9 mnożymy przez 5, to zaginamy piąty, licząc od lewej, palec. Liczba palców przed zagięciem to dziesiątki, za to zaś jedności, czyli 4 i 5, co daje wynik 45.

Nauka tabliczki mnożenia na wesoło

Dziecko może również uczyć się tabliczki mnożenia podczas zabawy. W sklepach dostępne są różnorodne gry edukacyjne i zadania matematyczne dla dzieci, które to ułatwiają. W domu również można samodzielnie lub wraz z dzieckiem przygotować pomoce naukowe. Na przykład na kartonikach z jednej strony napisać działanie mnożenia (2×9), a na odwrocie wynik (18). Początkowo najlepiej zacząć od prostych przykładów, a następnie wprowadzać trudniejsze.

tabliczka mnożenia Kolejnym pomysłem na naukę tabliczki mnożenia na wesoło są specjalne kolorowanki. Jeżeli Twoje dziecko lubi malować, z pewnością ta zabawa przypadnie mu do gustu. Matematyczne kolorowanki dla dzieci pomagają wzrokowo zapamiętać działania, świetnie się przy tym bawiąc.

Naukę tabliczki mnożenia mogą również umilić rymowanki. Dzieci lubią wierszyki, tym bardziej te, które się rymują. Istnieją gotowe rymowanki o tabliczce mnożenia, które można znaleźć na Internecie. Możecie wraz z dzieckiem wymyślić swoje własne wierszyki, które uczynią przyswajanie wiedzy o mnożeniu przyjemniejszym. Oto przykładowe rymowanki:

  • Siedem szóstek? Co z wynikiem? To czterdzieści dwa pewnikiem!
  • Siedem trójek, chwytaj kredę – daje nam dwadzieścia jeden!
  • Siedem szóstek zaś królewno to czterdzieści dwa na pewno!

Dostępne są również edukacyjne gry komputerowe, które pomagają w nauce wykonywania działań. Jeżeli więc już nasze dziecko siedzi przed komputerem, niech spożytkuje ten czas na przyswajaniu wiedzy – między innymi z zakresu tabliczki mnożenia. Na Internecie dostępne są także filmiki, z których możemy poznać ciekawe sposoby na naukę tabliczki mnożenia. Najczęściej potrzeba nam do tego tylko palców u dłoni .