O czym musimy pamiętać jadąc taxi z dzieckiem?

O czym musimy pamiętać jadąc taxi z dzieckiem?

 

Nie ma problemu z dorosłym pasażerem taksówki – wystarczy, że zapnie pasy i można ruszyć w drogę. Ale co z dzieckiem? Czy najmłodsi pasażerowie mogą podróżować bez fotelika? Jak bezpiecznie przewozić dziecko taksówką?

Jazda z dzieckiem taksówką wzbudza obawy wielu rodziców. Zgodnie z prawem dzieci powinny być wożone w fotelikach lub specjalnym urządzeniu. Dotyczy to tych, które nie przekroczyły 1,5 m wzrostu, w przeciwnym razie wystarczą jedynie pasy. Okazuje się jednak, że są też wyjątki. Maluch może jechać bez fotelika na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, ale warunkiem jest co najmniej 1,35 m wzrostu.

Odstępstwa od normy

Okazuje się, że są jeszcze inne ustępstwa od prawa. Kolejnym z nich jest przyzwolenie na przewożenie naszej pociechy w wieku co najmniej 3 lat wyłącznie w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika, na tylnym siedzeniu, ale tylko w szczególnej sytuacji – gdy już dwoje dzieci siedzi w fotelikach i zwyczajnie nie ma miejsca na zamontowanie trzeciego. Jest to dosyć logiczne, jako że w większości samochodów osobowych trzy foteliki naraz po prostu się nie mieszczą. Nie ma natomiast przyzwolenia na wożenie dzieci o wzroście poniżej 1,5 m na przednim siedzeniu. Surowo zabronione jest też przewożenie najmłodszych bez pasów bezpieczeństwa. Jeśli nie będziemy stosować się do tych ustaleń, czeka nas mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Czy dziecko może jeździć taksówką?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by przewozić dziecko taxi. Wspomnianych przepisów nie trzeba bowiem przestrzegać m.in. w osobowych taksówkach i autobusach. Można by się jednak sprzeczać o to czy bezpiecznie jest wozić dziecko bez fotelika bo co do tego, że można to nie ma żadnych wątpliwości. Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo zawsze warto posadzić je w foteliku i dopiero zapiąć pasami, same pasy nie wystarczą, aby uchronić dziecko przez urazami, jakie może ponieść na skutek wypadku lub kolizji drogowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą fotelik do taksówki, gdy będziemy mieć w planach podróżowanie z pociechą. Niektóre korporacje taksówkarskie są przyjazne dzieciom i mają na wyposażeniu swoich pojazdów foteliki. Jeśli zależy nam, by maluch podróżował wyłącznie w foteliku, warto zwrócić na ten fakt uwagę zamawiając usługę.

Taksówkarze w większości posiadają ubezpieczenie (np. https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/), roztaczające ochronę nad nimi samymi i ich pasażerami. Gdyby więc doszło do nieszczęśliwego zdarzenia na drodze możemy czuć się pod tym względem bezpiecznie.