Psycholog dziecięcy – co warto wiedzieć?

Psycholog dziecięcy – co warto wiedzieć?

Coraz więcej dzieci i młodzieży nie radzi sobie z trudnymi emocjami, stresem, a także ma zaniżone poczucie własnej wartości. Jak możemy im pomóc? Czy terapia u psychologa dziecięcego to najlepsze rozwiązanie? Sprawdź!

Terapia i wsparcie dzieci i rodziców – kiedy zdecydować się na pomoc specjalisty?

Pacjenci i ich rodzice najczęściej zgłaszają się do psychologa dziecięcego kiedy:

  • doświadczają braku akceptacji ze strony rówieśników, 
  • mają zaniżone poczucie własnej wartości, 
  • cierpią na zaburzenia lękowe i fobie, zaburzenia odżywiania, 
  • okaleczają się i są agresywni,
  • przeżywają trudny okres np. rozwód, śmierć lub ciężką chorobę. 

Dodatkowo, psycholog dziecięcy pomaga w zaspokajaniu potrzeb dziecka i udziela wsparcia rodzicom, którzy czują się przytłoczeni nadmiarem obowiązków i odczuwają „wypalenie rodzicielskie”.



Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży – jak wygląda?

Terapia dzieci i młodzieży rozpoczyna się od rozmowy z rodzicami. Po diagnozie psychologicznej oraz ustaleniu jej celu, psychoterapeuta omawia plan oraz częstotliwość spotkań. Sesje terapeutyczne odbywają się już z samym pacjentem, w gabinecie psychologicznym lub on-line. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie są angażowani w proces terapeutyczny, psychoterapeuta może bowiem proponować wykonywanie zadań między spotkaniami.

Szukasz psychologa w Brzegu i okolicach?


Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Terapia i wsparcie obejmuje nie tylko dzieci i młodzież, lecz także całe rodziny. Dzięki indywidualnym sesjom terapeutycznym oraz zaangażowaniu rodziców, dzieci zaczynają lepiej radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i edukacyjnymi. Oprócz tego, psycholog dziecięcy wspiera rodziców, pomagając im zrozumieć i odpowiednio reagować na potrzeby swojego dziecka.

Podsumowując. Pomoc psychologiczna nie ogranicza się jedynie do rozwiązywania bieżących problemów, lecz w perspektywie długofalowej buduje solidne fundamenty do lepszego radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami.