Co daje czytanie dzieciom?

Co daje czytanie dzieciom?

Od momentu, gdy spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, jesteś bombardowany wiadomościami o tym, jak ważne jest czytanie. Nie bez powodu: Korzyści płynące z czytania na każdym etapie rozwoju dziecka są dobrze udokumentowane. Szczęśliwie, wychowywanie czytelnika jest zabawne, satysfakcjonujące i stosunkowo łatwe.

Po pierwsze, na nowo zapoznaj się z czytaniem

Jeśli pozwoliłeś, by czytanie zeszło na margines twojego życia, teraz jest czas, by je przywrócić. Znajdź miejsce i czas na książki, które czytasz dla siebie, i książki, które czytasz z dzieckiem. Jeśli chcesz wychować czytelnika, bądź czytelnikiem.

Książki dla dzieci są koniecznością

Może Ci się wydawać, że nie masz nic do roboty z książkami, dopóki Twoje dziecko nie osiągnie przynajmniej pionu, ale tak nie jest. Nawet noworodki korzystają z doświadczenia słuchania opowieści (i nie mogą narzekać na Twój gust książkowy). Skorzystaj więc z tego. Oto jak:

Czytaj na głos, każdego dnia. Jakąkolwiek książkę. Możesz czytać noworodkowi cokolwiek: książkę kucharską, powieść dystopijną, podręcznik rodzicielstwa. Treść nie ma znaczenia. Ważne jest brzmienie twojego głosu, rytm tekstu i same słowa. Badania wykazały, że liczba słów, na które narażone jest niemowlę, ma bezpośredni wpływ na rozwój języka i umiejętność czytania i pisania. Ale tu jest haczyk: Ten język musi być żywy, osobisty i skierowany do dziecka. Włączenie telewizora czy nawet audiobooka się nie liczy. Jasne, dobrze jest zacząć czytać na głos książki dla dzieci, które staną się częścią biblioteki Twojego dziecka. Ale nie czuj się ograniczony. Po prostu pamiętaj, by dobrze się bawić.

Używaj zmysłów. Dzieci, którym się czyta, uczą się, że czytanie jest zabawą i może angażować wszystkie zmysły: dotyk kartek, zapach kleju (nie szalej), wizualizacje ilustracji, dźwięk głosu rodzica. Spróbuj tego: Teksturowane książki są szczególnie dobre dla dotykowych doświadczeń dziecka.

Pamiętaj o swojej publiczności. Nawiązuj kontakt wzrokowy, ale nie oczekuj konkretnej reakcji. Może się wydawać, że dzieci nie słuchają, ale one chłoną doświadczenie. A wzorce, rutyna i uważne nawyki, które są ustalone teraz, będą trwać przez całe życie.

Zachęć dziecko do mówienia. Niemowlęta mogą zacząć wydawać dźwięki w odpowiedzi na Twoje czytanie. To dlatego wiele książek dla dzieci w tym wieku zawiera słowa bezsensowne lub odgłosy zwierząt – łatwiej je naśladować. Spróbuj tego: Jeśli Twoje dziecko wydaje jakiś dźwięk, zareaguj na niego. Dla Ciebie może to nie mieć sensu, ale to jest komunikacja. Od tego momentu do waszego pierwszego klubu książki dla rodziców i dzieci jest prosta droga.

Maluchy, a czytanie

Trudno przecenić, jak ważne jest czytanie dla intelektualnego, społecznego i emocjonalnego rozwoju malucha. Kiedy czytasz z maluchami, one chłoną wszystko: słownictwo i strukturę języka, liczby i pojęcia matematyczne, kolory, kształty, zwierzęta, przeciwieństwa, maniery i wszystkie rodzaje użytecznych informacji o tym, jak działa świat. Co więcej, kiedy czytasz na głos, maluch łączy książki ze znajomym, ukochanym dźwiękiem Twojego głosu – oraz fizyczną bliskością, jaką daje wspólne czytanie. Pomagasz w budowaniu pozytywnego skojarzenia z książkami, które będzie trwało przez całe życie.

Czytanie odbywa się przez cały dzień. Nocne czytanie na dobranoc jest znaną rutyną dla rodziców maluchów – czy jest lepszy sposób, by Twoja mała kulka energii zrelaksowała się przed snem? Upewnij się, że atmosfera jest kojąca, a nie pośpieszna, i wybierz jedną z wielu książek, które kończą się, strategicznie, spokojną sceną chodzenia do łóżka (choć bardziej zadziorne książki o dzieciach unikających snu też są fajne). Ale czytaj z maluchem także w ciągu dnia. Proponowanie maluchom czytania książek jest jednym z najlepszych sposobów – a czasami może się wydawać, że jedynym – by sprawić, by zwolniły i skupiły się. Usiądźcie blisko siebie i cieszcie się tymi chwilami więzi, gdy na dworze jest jeszcze jasno.

Wprowadź swój własny smak. Czytasz już od dawna i masz poczucie, co lubisz w książkach dla dorosłych. Jako rodzic masz szansę odkryć na nowo swój gust, jeśli chodzi o książki dla dzieci. Wyciągnij swoje stare ulubione i poszukaj nowości, które wpadną ci w oko, gdy będziesz w księgarniach, bibliotekach lub u przyjaciół. Dobra wiadomość jest taka, że najlepsi autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci starają się zadowolić także swoich dorosłych odbiorców. Spróbuj tego: Zmieniaj tekst, gdy czytasz na głos. Wiele klasycznych książek dla dzieci jest obecnie uważanych za seksistowskie, rasistowskie, przestarzałe, a pod pewnymi względami wręcz okropne. Nie krępuj się, by uczynić je lepszymi.

Szanuj poglądy swojego dziecka

Szanuj preferencje swojego dziecka. Twoje dziecko już zaskakuje Cię niezależnymi gustami i opiniami. Tak jak twoje dziecko nie lubi twojej sałatki z jarmużu, tak samo może nie doceniać wspaniałego czarno-białego krzyżykowania w „Zróbcie miejsce dla kaczek” Roberta McCloskey, tak bardzo jak ty w dzieciństwie. Być może Ciebie nie ekscytują wróżki czy gadające ciężarówki, ale Twoje dziecko może być. Zachęcaj dzieci do wyrażania tego, co lubią w swoich książkach, i znajdź więcej takich książek.

Rodzic-dziecko pas de deux. Im bardziej sprawisz, że czytanie będzie satysfakcjonujące dla obu stron, tym bardziej będzie się kojarzyć z przyjemnością i nagrodą. Jeśli dziecku nie podoba się twój głos głupiego ogra, nie używaj go. Pamiętaj, że to jest też czas opowieści twojego dziecka. Spróbuj tego: Pozwól dziecku przewracać kartki, by kontrolowało tempo. (To także świetny sposób na rozwijanie drobnych umiejętności motorycznych).

Nie złość się jak dziecko przerywa czytanie

Przerywanie jest w porządku. Nie daj się wciągnąć we własne czytanie tak bardzo, że ignorujesz komentarze i pytania dziecka. Przerywanie pokazuje, że dziecko jest zaangażowane. Spróbuj: Jeśli zdarzy Ci się powiedzieć: „Pozwól mi tylko dokończyć tę stronę”, zatrzymaj się i poproś malucha, by powtórzył pytanie. Jeśli dzieci nie wydają się zaangażowane słowami, zapytaj, co widzą na obrazkach. Wskazuj na różne rzeczy i poproś je o wyjaśnienie lub opowiedzenie akcji.

Poszerzaj świat swojego malucha. Czasami maluchy wydają się „przyklejone” do jakiejś książki, za którą nie przepadasz. Nie odmawiaj im książek, które lubią, ale staraj się aktywnie kierować je w stronę innych książek. Co najważniejsze, nie bój się wystawiać maluchów na tematy, do których nie mają żadnego kontekstu. Wszystkie tematy – nawet geologia, historia sztuki czy życie w różnych kulturach – mogą zostać podzielone na małe części i uczynione interesującymi dzięki wspaniałej książce dla dzieci. Spróbuj: W pewnym wieku dzieci mogą zacząć skupiać się wyłącznie na historiach, których bohaterami są przedstawiciele ich własnej płci. W przypadku maluchów nie jest to prawdą. Wykorzystaj ten czas, by zapoznać je ze zrównoważoną gamą bohaterów.

Wybieraj zróżnicowane książki. Wszystkie dzieci potrzebują widzieć swoje odbicie w książkach obrazkowych, które je otaczają. Jeśli Twoje dziecko jest członkiem mniejszości rasowej lub etnicznej, poszukaj książek, w których występują dzieci o podobnym wyglądzie do Twojego – coraz łatwiej je znaleźć. Białe dzieci również skorzystają z książek, które pokazują dzieci o różnych kolorach skóry i o różnym pochodzeniu etnicznym. Wszystkie dzieci potrzebują książek, które przedstawiają różnorodność tradycji kulturowych i struktur rodzinnych, które współistnieją w naszych społecznościach. Ekspozycja dzieci na różnorodność w książkach przygotuje je do życia w zróżnicowanym świecie.