Czerwony Kapturek – bajka dla dzieci

Czerwony Kapturek – bajka dla dzieci

Znana i popularna bajka o Czerwonym Kapturek to opowieść, która, bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Główna bohaterka z bajki Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy. Bajka o Czerwonym Kapturku jest znana w całej Europie.

Tytułem bajki jest przezwisko małej, ślicznej dziewczynki. Ta postać z bajki to dziewczynka w czerwonej pelerynce, które chroni ją przed słońcem i deszczem. Główna bohaterka nie rozstaje się z nim, ponieważ zostało wykonane przez ukochaną babcię. W domu wszyscy nazywają dziewczynkę Czerwonym Kapturkiem, nie pamiętając o jej prawdziwym imieniu. Bajka o Czerwonym Kapturku odpowiada o niebezpiecznej przygodzie, którą dziewczynka przeżyła na skutek swojej naiwności, zbytniej ufności i niesłuchania przestróg matki.

Popularna bajka o Czerwonym Kapturku obecna jest już nie tylko na kartkach książki. Istnieje bardzo wiele dostępnych produktów dla dzieci, z wizerunkiem uroczej dziewczynki.

Czy wilk zjadł babcie?

Bajka Czerwony kapturek to najbardziej znana z klasycznych bajek. Bajka opowiada o złym wilku, który podstępem zjada babunię oraz jej troskliwą wnuczkę niosącą smakołyki dla chorej staruszki. Bajka o Czerwonym Kapturku to prawdziwa klasyka napisana przez braci Grimm. Wersja książkowa, bajkowa czy nawet filmowa jest wszystkim dobrze znana.

O małej dziewczynce w czerwonym kapturku po raz pierwszy napisał w 1697 r. Charles Perrault w książeczce Bajki Babci Gąski. W pierwszej wersji wilk chciał zjeść babcię i wnuczkę, ale miał zamiar zrobić to dopiero w domu babci, bo po lesie kręcili się drwale. Wilk zjadł staruszkę, a kiedy Kapturek przyszedł do chaty, wilk w przebraniu babci zaproponował, aby dziewczynka usiadła na łóżku. Zanim dziewczynka zaczęła coś podejrzewać została połknięta przez wilka.

  • Babuniu! – powiedziała dziewczynka. – Jakież ty masz wielkie uszy!?
  • Bym cię lepiej słyszała – odparł wilk, udając babunię.
  • A jakie ogromne oczy!?
  • Bym cię lepiej widziała.
  • A jakie ogromne ręce!?
  • Bym cię mogła lepiej schwytać.
  • A jaką ogromną paszczę!?
  • Bym cię łatwiej mogła połknąć. Rzekłszy to, wyskoczył wilk z łóżka i połknął biedną dziewczynkę.

Fragment bajki pt. „Czerwony Kapturek”

Baśń o Czerwonym Kapturku jest przykładem tak zwanej baśni ostrzegawczej, która pokazuje skutki nieodpowiedniego zachowania. Naiwna i niesłuchająca przestróg matki dziewczynka dostaje nauczkę, że już nigdy nie będzie zbaczać ze ścieżki i rozmawiać z nieznajomymi.

Bajka o Czerwonym Kapturku

Baśń o Czerwonym Kapturku to bardzo znana bajka, która powstała na podstawie baśni braci Grimm. Bajka o czerwonym kapturku to jedna z najbardziej znanych bajek dziecięcych, którą się opowiada już od lat. Oryginalna wersja jest wyświetlana z punktu widzenia małej dziewczynki, która nazywa się właśnie Czerwony Kapturek i której życie jest zagrożone przez okrutnego wilka. Bajka ta niesie ze sobą wiele nauk, ostrzeżeń i ukrytych znaczeń. Czerwony Kapturek jest jedną z najbardziej znanych bajek świata.