Jakich środków użyć do prania dziecięcych rzeczy?

Jakich środków użyć do prania dziecięcych rzeczy?

Będąc rodzicem z pewnością zastanawiasz się, jak wyprać dziecięce ubranie tak, by było ono czyste, ale jednocześnie by pranie było bezpieczne dla naszej pociechy i nie powodowało podrażnień czy wysypki. Jaki detergent wybrać? W jaki sposób prać ubrania naszego dziecka, by pozbyć się wszystkich plam? Postanowiliśmy to sprawdzić tak, by udzielić odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Podczas prania dziecięcych ubrań obowiązują podobne zasady jak w przypadku prania ubrań dorosłych. Należy je posegregować według kolorów tak, by uniknąć zafarbowania. Warto przy ich segregowaniu wziąć pod uwagę także materiał, z którego ubrania zostały wykonane. Pomoże to sprawniej przeprowadzić proces prania oraz uniknąć zniszczenia tkanin. W początkowych miesiącach życia naszej pociechy, jej ubrania pierzemy osobno ze względu na różnice w temperaturze prania ubrań osób dorosłych i dzieci oraz używane detergenty. Jeśli pierzemy ubranka małych dzieci, warto do pierwszych kilku prań wykorzystać wysoką temperaturę. Może to być nawet temperatura około 90 stopni Celsjusza. Z czasem możemy obniżyć ją do około 60 stopni. Dzięki temu z łatwością usuniemy wszystkie zanieczyszczenia oraz pozbędziemy się bakterii i grzybów. Niektóre pralki mają dodatkowo program specjalnie przeznaczony do prania dziecięcych ubranek. Jeśli Twoja pralka została wyposażona w tego typu udogodnienie, warto z niego skorzystać. Mimo, że program ten zazwyczaj trwa dłużej, pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń i plam. Warto także rozważyć, czy nie powinniśmy każdego ubrania, które dopiero co kupiliśmy, wyprać w wysokiej temperaturze. Mimo, że może się wydawać, że ubrania te są czyste, ponieważ nikt ich nie nosił, nie jest to do końca prawda. Kupując ubrania w sklepie, nie mamy bowiem pojęcia na temat tego, w jaki sposób były one przechowywane i czy nie ma na nich bakterii lub roztoczy, które mogą przyczynić się do powstawania alergii u naszego dziecka. 

Jakich środków użyć do prania dziecięcych rzeczy? 

Niezwykle ważny przy skutecznej dezynfekcji dziecięcych ubranek jest dobór odpowiedniego detergentu. Odpowiedni żel do prania czy proszek powinien być dość delikatny, a przy tym skuteczny. Nie zawsze stosowanie standardowych detergentów jest dobrym rozwiązaniem. W początkowych miesiącach życia warto wybierać środki specjalnie przeznaczone dla dzieci, w wariancie Sensitive. Kiedy nasze dziecko jest już starsze, a jego skóra nie jest tak delikatna i skłonna do podrażnień, możemy spróbować przestawić się na standardowe detergenty. Powinniśmy natomiast bacznie obserwować reakcję skórną naszego dziecka. Powinniśmy również uważnie sprawdzać skład detergentów, których zamierzamy użyć do prania dziecięcych ubranek. Jeśli pierzemy dziecięce ubrania, nie powinniśmy wybierać środków, które mają mocne kompozycje zapachowe. Substancje wydzielające silny zapach mogą przyczyniać się do powstawania alergii. Lepszym wyborem będą detergenty o delikatnym zapachu lub bezzapachowe. Warto także wybierać detergenty, które są przebadane dermatologicznie

Płyny do płukania – stosować czy nie? 

Podczas prania dziecięcych rzeczy prawdopodobnie zastanawiamy się również nad tym, czy należy korzystać z dodatkowego detergentu, jakim jest płyn do płukania. Jeśli zależy nam na skutecznym pozbyciu się plam z ubrań naszego dziecka, warto przed wrzuceniem do pralki namoczyć odzież naszego dziecka. Dzięki temu łatwiej usuniemy plamy i zanieczyszczenia, które się na nich pojawiły. Namaczanie dziecięcych ubranek jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wrzucanie jeszcze brudnej odzieży do pralki. Jeśli pierzemy czy też dezynfekujemy ubranka małego alergika, istotne jest także dokładne ich wypłukanie. Jeśli nasza pralka ma opcję podwójnego płukania, warto ją zastosować, aby mieć pewność, że niewypłukany detergent nie przyczyni się do reakcji alergicznej naszego dziecka. Warto także pamiętać o tym, by detergent do płukania, który stosujemy

Co po praniu?

Aby skutecznie zdezynfekować dziecięce ubrania warto także poddać je działaniu wysokiej temperatury poprzez prasowanie. Jest to czynność, która ułatwi nam pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dzięki prasowaniu usuniemy bakterie i zarazki, z którymi nie poradziła sobie nasza pralka. Ważne jest, aby prasując nasze ubrania stosować się do oznaczeń producenta, które zostały zamieszczone na metkach. Raz na jakiś czas warto prasować nie tylko dziecięce ubrania, ale również materiały, z którymi nasze dziecko ma styczność – takie, jak ręczniki lub pościel. Dzięki zastosowaniu odpowiednich detergentów usuniemy nie tylko plamy, ale również groźne dla zdrowia roztocza. 

Pranie dziecięcych rzeczy i wybór odpowiednich środków nie muszą być trudne. Warto wziąć pod uwagę, że dziecięca skóra wymaga specjalnego traktowania oraz wyboru detergentów, które zostały stworzone z myślą o wrażliwej skórze dziecka.