Przede wszystkim takie, które wspomogą jego rozwój – pobudzą wyobraźnię, zachęcą do stawiania pierwszych kroków, zaciekawią do poznawania świata i oczywiście zapewnią doskonałą rozrywkę. Przy wyborze zabawki dla dzieci powinniśmy kierować się nie tylko ich funkcjonalnością. Należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne i w pełni dostosowane do wieku dziecka – nie mogą mieć ostrych elementów, małych części i muszą być dobrze zmontowane.
Jakie zabawki wspomogą rozwój ruchowy?
Roczne maluchy uwielbiają wszelkie zabawki, które można ciągać, pchać i na nich jeździć. Zabawki dla chłopca mogą mieć formę samochodzików. Może to być pierwszy wóz policyjny z przyczepioną linką do ciągania, a nawet jeździk, w którym maluch może bezpiecznie poruszać się po domu.
Zabawki dla dziewczynki mogą kształtem przypominać wózek dla lalek, a nawet wózek sklepowy. Taki pchacz zachęci każdą małą damę do stawiania pierwszych kroków. Ciekawą opcją są też zabawki typu bujaczki i skoczki. Rozwijają zmysł równowagi malucha i dodatkowo zapewniają długie godziny wyśmienitej zabawy. Decydując się na konia na biegunach trzeba pamiętać, aby płozy były odpowiednio wyprofilowane, by dziecko nie przeważyło zabawki w czasie bujania się.
Jakie zabawki wspomogą rozwój koordynacji oko-ręka?
Kiedy chcemy, aby dziecko rozwijało swoją koordynację na poziomie oko-ręka i poznało zasadę przyczyna-skutek, najlepiej sprawdzą się zabawki takie jak sortery, puzzle i klocki. Decydując się na tego rodzaju zabawki dla dzieci musimy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy były odpowiednio duże i dostosowane do małych rączek. Każdy klocek warto obejrzeć, czy jest dobrze wykończony – nie posiada ostrych krawędzi. Trzeba też pamiętać o tym, że materiały, z których wykonana jest zabawka muszą być w pełni bezpieczne. Zabawki z tworzywa nie mogą zawierać szkodliwych substancji, które mogą uczulać lub wywoływać inne choroby. Jeżeli decydujemy się na zabawkę drewnianą, warto sprawdzić czy lakiery i farby użyte do pomalowania zabawki są ekologiczne (na bazie wody). Wśród zabawek tego typu najpopularniejsze są nakładanki – dziecko musi ułożyć w odpowiedniej kolejności określone elementy zabawki (np. ułożyć wieżę z okręgów lub figurki zwierzątek).
Jaka powinna być pierwsza książeczka?
Pierwsze książeczki dla dzieci najlepiej wybrać też w formie zabawki. Wielu producentów oferuje materiałowe książeczki, które kryją w sobie wiele niespodzianek – np. bezpieczne lusterka, grzechotki i szeleszczące elementy. Dobrym wyborem będzie również książeczka, która odtwarza różne dźwięki. Obrazki w książeczkach dla maluchów powinny być duże, kolorowe i wyraźne, tak aby zaciekawić dziecko i jednocześnie pobudzać jego wyobraźnię.