Małe dziecko w górach – jak wprowadzić malucha na szlaki?

Małe dziecko w górach – jak wprowadzić malucha na szlaki?

Wielu aktywnych rodziców zastanawia się, jak i kiedy wrócić na szlaki górskie po narodzinach dziecka. Mają sporo obaw, czy taka przestrzeń jest na pewno bezpieczna dla maluchów. Wszystko jest oczywiście możliwe, trzeba jednak dobrze się do takiej wyprawy przygotować i zabrać nieco odpowiednich sprzętów. Jak powinny wyglądać pierwsze wyprawy w góry z dzieckiem? O tym opowiemy poniżej.

Dziecko na szlaku górskim – obawy rodziców

Największa obawa rodziców, którzy zastanawiają się, czy już powinni zabierać dziecko w góry, dotyczy warunków panujących na szlakach. Wiadomo przecież, że pogoda na trasie potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Może to powodować nadmierne wychłodzenie malucha, a przez to również przeziębienia i rozmaite infekcje.

Oprócz tego wiele kontrowersji budzi sposób transportowania dzieci. Szlaki górskie bywają bowiem niezmiernie kamieniste, nierówne, o dużym stopniu nachylenia terenu.

Co sprawdza się w takich sytuacjach najlepiej? I czy rzeczywiście istnieją sposoby na bezpieczne zabranie malucha w góry?

Kiedy można zabrać dziecko w plener?

Nie ma jednej zasady odnośnie najlepszego czasu, gdy już można zabrać malucha na górskie szlaki. Na pewno powinien być w stanie samodzielnie siedzieć, aby bez przeszkód umieścić go w spacerówce lub nosidle turystycznym.

Wyprawa powinna być dostosowana do możliwości malucha. Całkiem małych dzieci nie powinno się bowiem zabierać na ekstremalnie trudne szlaki. Pamiętajmy, że wyprawa ma być przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i malucha.

O czym pamiętać, planując wyjazd w góry?

Gdy zamierzamy wyjechać w plener z dzieckiem, trzeba dopasować typ wyprawy do najmłodszego członka rodziny. Nie warto podchodzić do tematu zbyt ambitnie i wybierać najbardziej skomplikowane szlaki. Lepiej postawić na miejsca bezpieczne, pozwalające na przyjemne wędrowanie z potomstwem.

Jeżeli zamierzamy natomiast zdobywać szczególnie niedostępne górskie szczyty, lepiej zostawić dzieci w domu – dla ich bezpieczeństwa i komfortu.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest zupełnie inne. Dla jednego cztery godziny w nosidle nie stanowią problemu. Inny maluch zacznie się denerwować po raptem trzydziestu minutach marszu. Rodzice najlepiej znają swoje potomstwo, więc powinni zaplanować trasę tak, żeby wędrówka stanowiła przyjemność dla wszystkich jej uczestników.

Warto robić regularne przerwy, nie częściej jednak niż co około 45 minut. Dzięki temu maluch przyzwyczaja się do tego typu podróżowania, a równocześnie nie męczy się za bardzo.

Jeżeli dziecko już samodzielnie chodzi, pozwólmy mu co jakiś czas przejść fragment trasy na własnych nogach. Będzie to dla niego nie lada atrakcja i szansa na przyzwyczajenie się do pieszych wędrówek, co zaowocuje w wielu przypadkach większą aktywnością fizyczną w przyszłości.

Co zabrać na wyprawę w góry z dzieckiem?

Przejdźmy teraz do niezbędnego wyposażenia, które przydaje się na górskich szlakach. Podstawą jest oczywiście sposób transportu malucha.

Wielu rodziców decyduje się na zabranie wózka z dużymi kołami i amortyzatorami. Sprawdza się to na większości szlaków i jest niezmiernie wygodne. Jeżeli jednak wiemy, że na trasie występują nieco bardziej strome podejścia, pchanie wózka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z praktycznych nosideł turystycznych. Dzięki nim mamy wolne ręce, większą swobodę i komfort, a maluch jest pod stałą kontrolą. Wygodne nosidła, nie tylko na wyprawy górskie, można znaleźć w sklepie Wozki-Foteliki.pl

Co jeszcze może się przydać? Ważne są oczywiście odpowiednie ubrania. Warto zabrać ich nieco więcej, pamiętając też o tych na nieco chłodniejszą pogodę. Aura w górach zmienia się szybko, trzeba zatem być przygotowanym na każdą ewentualność.

Nie zapominajmy także o kremach z filtrem, dzięki czemu uchronimy skórę dziecka przed niebezpiecznymi poparzeniami.

W bagażu muszą się znaleźć przekąski dla malucha oraz zabawki, żeby umilić mu dodatkowo czas spędzony w wózku lub nosidle.

Z takim ekwipunkiem można już bez przeszkód wybrać się na szlak.

Dziecko w górach – rozbudzanie pasji od małego

Wyprawy w góry to sposób spędzania czasu, który może stać się prawdziwą pasją. Warto nią zarażać dzieci już od najmłodszych lat.

Warto jednak robić to z rozsądkiem i właściwym, wcześniejszym przygotowaniem. Pamiętajmy bowiem, że czasami mimo szczerych chęci można bardziej zniechęcić niż przekonać malucha do naszych upodobań. Planujmy zatem wyprawy górskie mądrze i wybierajmy właściwe szlaki, dopasowane do najmłodszych uczestników wyprawy. A to najpewniej zaprocentuje w przyszłości.