Klocki LEGO dla dziewczynek – co można odszukać na rynku?

Klocki LEGO dla dziewczynek – co można odszukać na rynku?

Chociaż klocki LEGO tradycyjnie były kojarzone z zabawką adresowaną głównie do małych chłopców, o czym świadczy przewaga zestawów z samochodzikami, policją czy strażą pożarną, to duńska firma dość niedawno rozszerzyła swoją ofertę o produkty kierowane także do dziewczynek.

Badania rynku przeprowadzone przez specjalistów jednoznacznie wykazały, że istnieje duży popyt na serie klocków przeznaczone dla dziewczyn. Za doskonały przykład może posłużyć tu LEGO FRIENDS, którego wyniki sprzedaży okazały się dużym zaskoczeniem, nawet dla największych znawców branży. Nie można zaprzeczyć, że dziewczynki także chcą wykazać się kreatywnością i doświadczyć niezwykłej zabawy, jaką oferują klocki LEGO.

Czym wyróżniają się klocki dla dziewczyn?

Teoretycznie, klasyczne klocki LEGO nie są jednoznacznie przeznaczone dla chłopców, gdyż obejmują dość ogólną tematykę, taką jak miasto, znane filmy i tym podobne. Analiza preferencji konsumentów sugeruje jednak, że zestawy od podstaw projektowane z myślą o małych dziewczynkach sprzedają się wśród nich o wiele lepiej. 

Aby zdeterminować, czy dany produkt wpisuje się w tą kategorię, powinno się wziąć pod uwagę jego następujące cechy:

  • Kolorystyka – Zestawy dla dziewczyn są z reguły jaśniejsze, dominuje w nich kolor różowy oraz błękitny. Więcej jest też elementów ozdobnych, wielokolorowych, a także specjalnych naklejek.
  • Projekt – Serie klocków, takie jak LEGO FRIENDS zazwyczaj przedstawiają dom, park czy plac zabaw, rzadziej występują w nich pojazdy, mechanizmy i inne, typowo chłopięce gadżety.
  • Minifigurki – Jeszcze do niedawna, figurki LEGO w przeważającej części przedstawiały mężczyzn. Ostatnie zestawy urozmaiciły jednak to zestawienie – LEGO FRIENDS posiada żeńskie minifigurki, posiadające nieco inną, bardziej realistyczną budowę.

Specjaliści z salonklockow.pl sugerują, że dziewczynki rzadziej decydują się na samodzielną przebudowę klocków. Zamiast tego, preferują one kolekcjonowanie poszczególnych zestawów oraz łączenie ich w jedną całość.

Prognoza rynku – jak prezentują się klocki LEGO?

Analiza sprzedaży klocków LEGO wskazuje na to, że ich popularność nadal rośnie. Przy takim tempie wzrostu można spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat wyprą one przynajmniej część konkurencyjnych marek, a szczególnie na nowych, prężnie rozwijających się sektorach, takich jak zabawki dla dziewczynek. Okazało się, że niepozorne LEGO FRIENDS jest strzałem w dziesiątkę, stanowiąc dziś jedno z głównych źródeł dochodu duńskiej firmy. Pewne jest, że seria ta w najbliższym czasie nigdzie nie odejdzie – wręcz przeciwnie! Specjaliści ze sklepu salonklockow.pl twierdzą, że w nadchodzącym sezonie powinny ukazać się zupełnie nowe zestawy, rzecz jasna nie rezygnując przy tym z produkcji oraz sprzedaży starszych produktów.