Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go kupować?

Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go kupować?

Ochraniacz do łóżeczka dla niemowląt to temat, który swego czasu budził sporo kontrowersji. Pojawiały się bowiem głosy, że element ten może powodować ryzyko uduszenia się malucha. Jeśli decydujemy się na jego zakup, powinien być on dobrze przemyślany. Zbyt duży lub niewłaściwie ułożony ochraniacz nie będzie pełnił swojej funkcji w pełni bezpiecznie. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę wybierając ochraniacz na szczebelki do łóżeczka.

Ochraniacze do łóżeczka – czy są potrzebne?

Rolą ochraniacza do łóżeczka niemowlęcego jest amortyzowanie uderzeń o szczebelki. Ponieważ charakterystyczne jest, że niemowlęta przejawiają tendencję do sporej ruchliwości i niekontrolowanych ruchów podczas snu, zamontowanie osłony na szczebelki wydaje się jak najbardziej zasadne. Ochraniacze do łóżeczka wykonane są zwykle z bawełny i miękkiego wypełnienia jak te z oferty Pinio.com.pl. Zazwyczaj też posiadają specjalne sznureczki, które umożliwiają ich bezpieczne przywiązanie do szczebelków, co zapobiega m.in. ich spadaniu na twarz malucha. Pod tym względem jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie aniżeli okładanie łóżeczka luźnymi poduszkami.

Ochraniacze do łóżeczka modułowe – niecodzienne rozwiązanie

Ciekawym i obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są ochraniacze modułowe do łóżeczka. Jest to nic innego jak kilka płaskich, miękkich poduszek, z których każda posiada cztery troczki pozwalające na umocowanie do szczebelków. To niezwykle dekoracyjne rozwiązanie, pozwalające na łączenie poszczególnych elementów ochraniacza w różnych konfiguracjach. Poduszeczki tworzące modułowy ochraniacz na szczebelki do łóżeczka mogą mieć np. kształty zwierzątek. Innym chętnie wybieranym rodzajem osłon do łóżeczka są tzw. ochraniacze warkocze.

Ochraniacz do łóżeczka – o czym pamiętać?

Kupując ochraniacz do łóżeczka zwróćmy uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze na wypełnienie, które najlepiej, aby było z antyalergicznej włókniny. Po drugie rozmiar. Wielkość ochraniacza powinna być dobrana stricte do danego łóżeczka. Osłona nie może być za duża. Należy także odpowiednio ją zamocować, aby zachowywała swoje położenie i nie zsuwała się. Ważne, aby regularnie sprawdzać przymocowanie ochraniacza do łóżeczka. Raz w miesiącu warto go uprać, a także co jakiś czas wietrzyć, co pozwoli usunąć kurz i roztocza. Mimo iż rolą ochraniaczy do łóżeczka jest zapobieganie uderzeniom maleństwa o szczebelki, zawsze podczas snu dziecka należy zachować czujność i co pewien czas sprawdzić czy nasza pociecha śpi spokojnie.