Matematyka to prawdziwa królowa nauk. Jej historia sięga czasów zamierzchłych i nieustannie nas zadziwia. Dla jednych jest prawdziwą pasją dla innych, kalendarzem nieprzespanych nocy i powodem zmartwień. Pierwsze spotkanie z matematyką w przedszkolu, przygotowuje przyszłych uczniów do rozwiązywania coraz to trudniejszych zadań i łamigłówek. Jakie zadania matematyczne wybrać dla 6 latka i jak zachęcić dziecko do nauki przedmiotu? O tym wszystkim dowiesz się niżej.
Pierwsze zadania dla dzieci
Z dodawaniem i odejmowaniem po raz pierwszy spotkamy się już w przedszkolu, kiedy to Pani przedszkolanka po raz pierwszy zaznajamia przyszłych uczniów z zestawem zadań matematycznych dla dzieci. Nauka matematyki w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie ma za zadanie rozwijać umiejętności, które są podstawą dalszej nauki w szkole podstawowej. Już pierwsze lata nauki, mają ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Podstawowe działania matematyczne z którymi spotka się 6 latek mogą przestraszyć lub bawić – wszystko zależy od tego jaką książkę do nauki wybierzemy dla malucha.
Uczy i bawi
Pierwsze zadania matematyczne dla dzieci powinny nie tylko uczyć ale i bawić. Zestaw obrazowych zadań, powinien zostać przedstawiony w sposób lekki i przyjemny. 6 latek rozpoczynający swoją edukację powinien przyswajać zasady “królowej nauk” krok po kroku, świetnie się przy tym bawiąc. Nie możemy wymagać od malucha aby od razu stał się prymusem, takie zachowanie może jedynie zniechęcić przyszłego ucznia do rozwiązywania późniejszych zadań. Na polskim rynku znajdziemy wiele propozycji, ciekawych książek z zadaniami matematycznymi, które jednocześnie uczą, bawią a także pokazują dziecku jak zdobywana obecnie wiedza jest ważna w przyszłym życiu. W książkach tego typu, przedstawione są konkretne sytuacje z życia np. mierzenie, liczenie, porównywanie, porządkowanie, opisywanie itd. Wykonując tego typu ćwiczenia, dziecko świetnie się bawi zdobywając przy tym nową wiedzę i rozwijając procesy myślowe.
Z liczbą “oko w oko” – ciekawe wizualizacje
Dobrą metodą nauki jest obrazowanie, w książkach z zadaniami matematycznymi dla 6 latka powinny znaleźć się ilustracje przedstawiające dane przedmioty z uwzględnioniem ilości. Czyli, ilustracja przedstawiająca trzy samochody z dokładnie uwzględnioną liczną 3. Obrazowe przedstawienie kolejnych liczb pomoże dziecku szybciej zapamiętać każdą z nich, da również dokładny obraz, że 3 samochody to dokładnie tyle ile zostało przedstawione na obrazku. Takie obrazowe przedstawienie liczb sprawia, że dziecko zaczyna stosować zasadę w życiu codziennym, wzrasta prawdopodobieństwo, że idąc ulicą Twoja pociecha powie “Mamusiu zobacz, stoi 3 samochody”.
Pierwsze łamigłówki
Pierwsze zagadki i łamigłówki powinny być dostosowane do wieku dziecka, nie chodzi przecież o to by 6 latka zmęczyć i zniechęcić do stawiania dalszych kroków ale zmobilizować i zachęcić. Przedstawione w zadaniach matematycznych dla dzieci łamigłówki powinny być więc nie tyle trudne do rozwiązania, co uczące konkretnej drogi myślenia. Rozwiązując zagadkę malec z zaciekawieniem zdobywa nowe wiadomości, które pomogą rozwiązać całe zadanie. Przedstawienie zagadki w ciekawy sposób nie sprawi, że po chwili usłyszymy “już mi się nie chce” a wręcz przeciwnie, 6 latek ochoczo poprosi o więcej.
Ćwiczenia do wydrukowania
Na półkach księgarni lub w księgarniach internetowych znajdziemy propozycje książek zawierających zadania z możliwością wydrukowania, wycinania i dopasowywania. Tego typu podręcznik zawiera nie tylko ćwiczenia w formie pisemnej ale również multimedialnej z konkretnymi załącznikami. Drukując uwzględniony na płycie CD plik z ćwiczeniami dostarczamy przedszkolakowi ogromnych możliwości, np. z wydrukowanych kartek papieru wycinamy 6 trójkątów, 4 koła i 3 kwadraty o różnych wielkościach – treść zadania dla przedszkolaka przedstawiamy następująco – Proszę ułóż z podanych elementów 4 trójkąty rozpoczynając od największego do najmniejszego. Takie zadanie daje wiele możliwości kombinacji, ich trudność zależeć będzie od postępu ucznia.
Wzrok, słuch, dotyk
Podobnie jak w przypadku dorosłych, maluchy od najmłodszych lat nauki dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają im lepiej zapamiętać liczby i szybciej rozwiązywać zadania.
Gry i zabawy matematyczne – kilka propozycji
- Zabawa numer 1 – Karty na stole
W talii kart zostawiamy tylko te, z liczbami. Talię kładziemy na środku stołu, a 6 letni gracze kolejno wyciągają z niej karty – wygrywa ten kto ma wyższą liczbę. Dziecko samo musi określić kto jest zwycięzcą i komu należy się punkt.
- Zabaw numer 2 – Zabawa w sklep
W grupie uczniów wyznaczamy jednego sprzedawcę i kupujących. Na stole kładziemy pyszne ciasteczka, kolorowe cukierki i owoce. Kupujący mają za zadanie dokładne określenie ile ciastek, cukierków i owoców potrzebują. Sprzedawca natomiast dokładnie spełnia ich prośby.
- Zabawa numer 3 – Grupowanie przedmiotów
Na stole kładziemy kilka przedmiotów pochodzących z różnych grup np. kilka różnych ciastek, owoców, zabawek i oczywiście liczby. Biorący udział w zabawie mają za zadanie odpowiednio pogrupować przedmioty przydzielając – owoce do owoców, zabawki do zabawek, ciasteczka do ciasteczek i liczby do liczb.
- Zabawa numer 4 – Logiczne zgadywanki
Zabawa polega na zadawaniu uczniom pytań lub zadań nad których rozwiązaniem będą musieli się zastanowić. Np. do koszyków wrzucamy słodycze, owoce i zabawki. Przedszkolaków dzielimy na grupy, każda z grup ma za zadanie pogrupowanie przedmiotów i podanie ich liczby. Na zwycięzców czeka nagroda a na przegranych nagroda pocieszenia.
Zadania dla dzieci uzdolnionych
Zdarza się, że w grupie przedszkolaków dostrzegamy dziecko, które wyróżnia się spośród innych inteligencją i wykazywanymi zdolnościami. Jeżeli typowe dla wieku zadania zaczynają dziecko nudzić, są zbyt łatwe i nie dostosowane do umiejętności możemy sięgnąć po coś z wyższej półki. Różnorodność zadań oferowanych przez księgarnie daje wiele możliwości. Stanie w miejscu nie jest niczym dobrym, hamuje procesy myślowe dziecka i stawia barierę do dalszego rozwoju intelektualnego – obserwujmy więc poziom nauki uczniów i wyciągajmy wnioski.
Ćwiczenia dla dzieci upośledzonych
Obserwując stopień postępów swoich uczniów nie pomiń tych przedszkolaków, którzy znacznie słabiej radzą sobie z danym materiałem. Zadania dla dzieci upośledzonych powinny być dostosowane do ich stanu intelektualnego. Podczas rozwiązywania łamigłówki, będziesz musiał poświęcić dziecku zdecydowanie więcej uwagi i pomóc w obraniu obraniu odpowiedniej drogi myślenia. Nie muszę chyba przypominać, że osoba współpracująca z dziećmi o specjalnym toku nauczania powinna wykazywać się dużą cierpliwością i umiejętnością nawiązania kontaktu z dziećmi upośledzonymi.
Jaką książkę z ćwiczeniami kupić?
1. Cyferkowe zabawy
2. Do zagrody po przygody
3. Ćwiczę, liczę, porównuję
4. Cyferkowe triki i ich wyniki
Odpowiednio dobrane zadania matematyczne dla 6 latka nie tylko uczą ale i bawią. Dziecko poprzez radosne gry i zabawy rozwija swój umysł poznając świat liczb i cyfr. Kolorowe książki zachęcają do wspólnej nauki a każda rozwiązana łamigłówka daje masę radości i satysfakcji. Nie możemy jednak zapomnieć o nagradzaniu maluchów i ocenianiu ich osiągnięć w ten sposób mobilizujemy małych uczniów do dalszej pracy.